Pravilna prehrana

Stiglo je proljeće, godišnje doba kada se sve budi, priroda, životinje pa čak i ljudi. Učenici trećeg razreda matične škole, učiteljica i knjižničarka također su se probudili iz zimskog sna o nezdravom životu te osvijestili važnost pravilne prehrane i fizičke aktivnosti. Učenicima je podijeljena brošura Prehrambene smjernice u kojoj mogu pronaći informacije o zdravoj i raznovrsnoj prehrani. U utorak 23.  ožujka održan je sat u knjižnici. Učenici su se najprije razgibali, a zatim počastili svježim voćem i povrćem. Dobili su zadatak u kojem su morali navesti svoje najdraže jelo i piće te voće i povrće, koliko čaša vode popiju dnevno, bave li se tjelovježbom, jedu li redovite obroke te znaju li gdje sve mogu pronaći pouzdane informacije o pravilnoj prehrani. Uslijedila je igra u kojoj su učenici pogađali tko što najviše voli jesti, a nakon toga i diskusija o važnosti svakodnevnog konzumiranja voća i povrća, pravilnog unosa tekućine te svakodnevne tjelesne aktivnosti. Knjižničarka je uputila učenike na moguće izvore pouzdanih informacija o pravilnoj prehrani te ih upozorila da ne vjeruju svemu što pročitaju na internetu i da se u slučaju pronalaska nekih  neuobičajenih informacija obrate učiteljici, knjižničarki ili roditeljima.

knjižničarka Marta Sabolić, učenici i učiteljica 3. razreda MŠ

Zdrava pjesma
Svatko sada već zna
da pravilno hranim se ja.
Zelena se brokula na mom tanjuru skriva,
a može se pronaći i poneka gljiva.

Povrtne juhe i variva za dobar tek
najbolji su za me prirodni lijek.
Jabuka kraljica voća je znaj,
njome se sladi čak i strašni zmaj.

Uz zdravu prehranu važna je i voda,
posebice nakon duga hoda.
Tjelovježba i sport odlična su razonoda,
neka mi netko bananu ili drugo voće doda.

Sad ovoj pjesmi došao je kraj,
ali važan zaključak poslušaj!
Kretanje, voda i prehrana zdrava,
za moje tijelo gozba je prava.

knjižničarka Marta Sabolić

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 31. 3. 2021.

« Travanj 2024 »