IZVJEŠĆE O ERASMUS MOBILNOSTI U BEČU

Agencija za mobilnost i programe EU našoj je školi i ove godine dodijelila Erasmus+ akreditaciju, i to za četverogodišnje razdoblje. Ovom se akreditacijom podupiru putovanja učenika i djelatnika škole u svrhu edukacije te im se pružaju brojne mogućnosti za osobni i profesionalni razvoj.

Budući da smo ove godine kao glavnu temu za sve naše mobilnosti odabrali unapređivanje rada s učenicima koji su nadareni ili imaju poteškoće u učenju, tročlani tim učitelja škole u sastavu: Natalija Bajer - učiteljica matematike, Oliver Bešić - učitelj njemačkog jezika i Milica Renić- učiteljica vjeronauka, 24. ožujka otputovao je u glavni grad Austrije na šestodnevni tečaj pod nazivom “Gemeinsam lernen, gemeinsam wachsen, praktische Methoden für erfolgreiche Teamarbeit” (“Zajedno učiti, zajedno rasti, praktične metode za uspješan timski rad”).

Tečaj je vodila mag. Verena Krutzler, a tijekom tjedan dana provedenih u Beču polaznici su mogli naučiti brojne korisne metode djelotvorne u timskom radu, posebno primjenjive u razrednim odjeljenjima u kojima su učenici različitih sposobnosti i interesa za određene sadržaje.

U tu svrhu radilo se na analizi i razumijevanju dinamike timskog rada u postupku obrazovanja te učenju strategija kojima se taj rad, kroz interakciju svih sudionika, može učiniti kvalitetnijim. Naglasak se uvijek stavlja na njegovanje suradnje u razrednom okružju uz isticanje bitnih ciljeva za razredni odjel, ali i uz poštivanje onih ciljeva koje si je zadao svaki pojedini član tima koji sudjeluje u zajedničkim aktivnostima. Kroz edukaciju su se tako usklađivali individualni ciljevi, odnosno željeni ishodi, s glavnim ciljem koji je postavio tim.

Pritom se posebna pažnja posvećivala jačanju razumijevanja među svim sudionicima koji su sudjelovali u zajedničkim aktivnostima kako bi krajnji rezultat bila pozitivna radna atmosfera. Uz primjenu osnovnih koncepata timskog rada ohrabrivalo se sudionike da budu što aktivniji u osobnom angažmanu, da jačaju svoje samopouzdanje i tako daju što veći doprinos u ostvarivanju postavljenih ciljeva i ishoda.

Primjenom djelotvorne komunikacije i kroz podjelu uloga te preuzimanje odgovornosti za realizaciju postavljenih zadataka svaki će učenik u nastavnom procesu postati svjestan da je i sam dao svoj doprinos ostvarivanju zajedničkog cilja. Bitno je jačati kod djece svjesnost o važnosti svake pojedine uloge u timu i bez tenzija raditi na rješavanju eventualnih problema i konflikata, odnosno u konačnici graditi pozitivne i produktivne međuljudske odnose u timu.

Osnovni cilj tečaja u Beču ostvaren je u potpunosti i naš je tim tijekom edukacije naučio brojne načine kako poboljšati svoje osobne stilove poučavanja, a posebno u zahtjevnim situacijama u uvjetima inkluzije u razrednim odjeljenjima. Usvojeni su djelotvorni komunikacijski alati i strategije za poučavanje koje se mogu podijeliti i s kolegama te će se na taj način moći nastaviti naš profesionalni rast i učinkovitost u educiranju djece koja su nam povjerena u obrazovnom procesu. Osim profesionalnog razvoja uspostavljene su veze i prijateljstva s kolegama iz drugih država koji su također bili polaznici tečaja u Beču, a došli su iz Latvije, Poljske, Češke i Njemačke. Naš je tim učitelja od strane kolegica iz Berlina dobio poziv za Job Shadowing u njihovoj školi za iduću nastavnu godinu. Radujemo se mogućem novom susretu!

Natalija Bajer, uliteljica matematike

objavio: Hrvoje Miklaužić   datum: 22. 4. 2024.